اکسید آهن چیست و چه مزایایی دارد؟

اکسید آهن چیست و چه مزایایی دارد؟

تنها با داشتن اندک اطلاعاتی درباره علم شیمی این موضوع رذ به خوبی میدانیم که اکسید آهن در صورتی به وجود می آید که آهن با اکسیژن واکنش نشان بدهد. همکنون در کل دنیا 16 نوع اکسید آهن شناخته شده است. اکسیدهای آهن طبیعی از هماتیت (اکسید آهن معدنی قرمز)، لیمونیت‌ها (از زرد تا قهوه‌ای) و مگنتیت (اکسید آهن سیاه) گرفته می‌شوند.

اکسید آهن به صورت مصنوعی نیز تولید می شود که این عملیات باعث میشود که اندازه  توزیع و شکل ذرات را بتوان با دقت بسیار بالایی تکرار کرد. به‌این‌ترتیب یکنواختی، کیفیت رنگ و خلوص شیمیایی ذرات اکسید آهن بالاتر می‌رود.

اکسید آهن نقش بسیار مهمی در فرایند های صنعتی و محیطی دارد، زنگ زدگی آهن معمولی نیز نوعی اکسید آهن محسوب میشود که قیمت این فراورده با قیمت آهن تغییر میکند. در ادامه به انواع مختلف اکسید آهن خواهیم پرداخت.

انواع مختلف اکسید آهن:

1- اکسیدآهن II

این توع از اکسید آهن تقریبا 9 درصد از حجم گوشته کره زمین را تشکیل میدهد به دلیل دارا بودن رنگ سیاه و ترکیبات غیر سمی از این نوع اکسید آهن به عنوان رنگ دانه در مصارف پزشکی استفاده میشود. این نوع از اکسید آهن را میتوان در آزمایشگاه  با تجزیه حرارتی اگزالات آهن II به صورت مصنوعی تولید کرد

2- اکسید آهن III

 این نوع اکسید آهن به عنوان هماتیت معدنی وجود دارد و در صنایع فولاد که برای ساخت آهن از آن استفاده میشود. از این نوع اکسید آهن در صنایع آرایشی و بهداشتی و صنایع رنگدانه های معدنی استفاده میشود.

3- اکسید آهن II و III

این نوع از اکسید آهن به راحتی و به صورت طبیعی و تحت عنوان مگنتیت معدنی پیدا میشود. اکسید آهن II و III شامل ویژگی‌های هر دو نوع آهن II و III است. این ماده در اکثر مواقع به صورت مصنوعی ساخته میشود تا بتوان ذرات آن را بسته به نیاز خود دستکاری کرد و تغییر داد.

مزایا و کاربرد های اکسید آهن

قیمت نسبتا ارزان این ماده باعث شده است تا کاربرد های اکسید آهن تنها در حیطه آهن و فولاد خلاصه نشود و پای آن به دیگر صنایع نیز باز بشود، از دیگر ویژگی های مثبت اکسید آهن میتوان به مقاومت بالای رنگ آن در برابر نور خورشید اشاره کرد البته رنگ‌دانه‌های طبیعی، دوام و قوام کمتری نسبت به رنگ‌دانه‌های مصنوعی دارند. به همین دلیل هم از آن‌ها به‌عنوان رنگ‌های حمایتی و زیرسازی استفاده می‌شود.

دیگر خواصیت اکسید آهن که آن را منحصر به فرد میکند اندازه ذرات آن است. ذرات تشکیل دهنده اکسید آهن ده برابر از ذرات سیمان کوچک تر هستند و برای همین در شبکه ذرات سیمان به خوبی جای میگیرند و دلیل زیبایی، یکدستی و یکنواختی سطوح بتنی و سیمانی که با این رنگ ها پوشش داده شده اند نیز همین موضوع سایز ذرات اکسید آهن است.

یکی دیگر از مزیت های بی شماررنگ دانه های  اکسید آهن امکان ترکیب آن ها با یکدیگر است. این قابلیت به کاربران اجازه میدهد تا به راحتی رنگ دانه های اکسید آهن را با یکدیگر ترکیب کنند و رنگ های مورد نیاز خود را بسازند. انواع اکسید آهن غیر سمی هستند و همین باعث محبوبیت آن‌ها در صنایع، حتی صنایع غذایی شده است.

رنگ ‌دانه‌های شیمیایی در برابر مواد قلیایی نیز مقاومت بسیار بالایی دارند. آن‌ها همچنین، درخشندگی بسیار بالایی هم به سطح می‌دهند. البته، در اعمال آن‌ها روی سطح بتن و سیمان باید دقت داشت که از دوزهای استاندارد تعیین‌شده، تجاوز نشود. در غیر این صورت، آن‌ها به ساختار بتن نفوذ کرده و خواص آن را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

skandari
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *